دکتور حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در دومین نشست مشاورین و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه

{مسوده}

سخنرانی

دکتور حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان

در دومین نشست مشاورین و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه

 

 

پیام های اصلی:

1.      حضار گرامی؛ منطقه ای که ما وشما در آن قرار داریم، هم از نقطه نظر «فرصتها» و هم از نقطه نظر «تهدیدات»، از اهمیت فوق العاده وخاص در مناسبات منطقه یی و بین- المللی برخوردار میباشد.

2.      داشتن منابع متنوع انرژی، قرار داشتن مسیر های کلیدی انتقال انرژی به دیگر نقاط دنیا، نیروی کار، نفوس جوان، تولید کالا و تجارت  فرصتهای استثنایی اند که به منطقه ما وشما اهمیت خاصی می بخشد.

3.      تروریزم، افراطگرایی خشونت آمیز، مواد مخدر، حمایت برخی دولت ها از بازیگران غیر دولتی -که باعث بی ثباتی سیاسی- در منطقه می گردد، تهدیداتی اند، که امنیت منطقه ما وشما را متأثیر می سازد.

4.      بد بختانه افغانستان یکی از کشورهای منطقه میباشد که باوجودی پیشرفتهای انجام شده در طی سالهای اخیر، بیشترین آسیب را از ناحیه تهدیدات منطقه یی متقبل گردیده است.

5.      امروزه نیروهای دفاعی وامنیتی افغان نه تنها برای تأمین امنیت واستقرار یک صلح پایدار در داخل کشور مبارزه می کنند، بلکه برای امنیت وثبات منطقه نیز مبارزه می نمایند.

6.      حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان یگانه گزینه برای ایجاد ثبات در افغانستان بوده که این ثبات متضمن امنیت و ثبات در منطقه است.

7.      قابلیت های این نیروها بطور مداوم در حال بهبود میباشد، چنانچه در سرکوب دهشت افگنان دستآورد های فراوان نصیب ایشان شده است.

8.      سایر نهاد های حکومتی ما و از همه مهمتر مردم افغانستان پشتیبان نیروهای امنیتی و دفاعی خود هستند و این امر نیز باعث موفقیت قهرمانان ما شده است.

9.      ما منحیث یک ملت و نظام برای شکست تروریزم و ایجاد صلح در کشور و منطقه خود کمر بسته ایم.

10.   تسلیم شدن سدها جنگوی داعشی در ننگرهار در ماه نومبر سال روان از اهمیت خاص برخوردار بوده و نمایانگر اراده محکم ما و ظرفیت نیروهای افغان میباشد.

11.   تسلیمی این افراد داعشی رویداد مهم امنیتی بوده و در هیچ گوشه دیگر دنیا داعش بدین شیوه شکست نخورده است. ما از نیروهای مردمی و نظامی خویش یکسان استفاده کردیم و در این رویداد خاص مردم ولایت ننگرهار نقش اساسی را داشتند.

12.   شکست داعش در ننگرهار به اثر تخریب منازل و شهر صورت نگرفت بلکه به اثر تلاش های همه جانبه حکومت و مردم افغانستان با استفاده از ترکییب چندین راهکار نظامی و غیر نظامی صورت گرفت - و درک این موضوع حایز اهمیت میباشد.

13.   سهمگیری مردم در شکست داعش بیانگر آن است که داعش و دیگر گروهای تروریستی در افغانستان جایگاه ندارند.

حضار گرامی،

14.   من دقیق یکماه قبل در نشست کشورهای مشترک المنافع که با میزبانی محترم آقای پتروشیف در شهر زیبای مسکو برگزار شده بود صحبت کردم و تصریح نمودم که شکست تروریزم بین المللی در افغانستان بدون حل معضل طالبان کار نهایت دشوار است.

15.   طالبان در پهلوی گروه های تروریستی القاعده و داعش یکی از سه شبکه های است که فضای عملیات تروریستی را به سایر گروهای مخرب مهیا میسازد.

16.   طالبان مناطق محلی را بخوبی بلد اند، زبان و فرهنگ را میدانند، و زمینه فعالیت را به تروریستان منطقه که شامل تروریستان از آسیای میانه، منطقه قفقاز، جنوب آسیا، کشورهای عربی، چین، ایران، و حتی کشور های دورتر میشوند هموار میسازند.

17.   بدین لحاظ، باید معضل طالبان منحیث یک مسئله کلیدی در نظر گرفته شود.

18.   البته این بدین معنی نیست که ما با دیگر تروریستان تا آنزمان کاری نداشته باشیم برعکس همزمان با تلاش برای حل معضل طالبان تمام گروه های تروریستی بدون تفکیک مورد حملات تهاجمی ما قرار داشته اند و در آینده نیز قرار خواهند داشت.

19.   شما شاهد هستید که باز هم در همین اواخر ما ضربات سنگین بالای گروه ETIM و داعش در ولایات شمالشرق افغانستان وارد کردیم. تعداد شان متواری شدند و به پاکستان فرار نمودند، تعدادی شان کشته شدند، و تعدادی شان نیز با طالبان پیوستند.

20.   ما همانطوریکه در گذشته نیز با دستگیری و تحویل دادن تعدادی زیادی از تروریستان کشورهای منطقه ثابت ساختیم که همکار با کشورهای منطقه میباشیم، امروز نیر اعلام می نمایم که همکاری ما در جهت مقابله با تروریستان، درسطح منطقه ادامه خو اهد یافت.

 

همکاران عالیقدر،

21.   دولت افغانستان از همکاری کشورهای همسایه، کشورهای منطقه و دیگر همکاران بین المللی برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در افغانستان استقبال می کند.

22.   اخیرا، جلالتمآب رییس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی پلان 7 ماده یی صلح را اعلام فرمودند که در آن خطوط و اصول ما در قبال صلح در افغانستان و منطقه بطور واضح بیان شده است.

23.   صلح در افغانستان تنها به معنی مذاکره با طالبان نیست. مذاکرات یکی از مهمترین بخشهای برنامه صلح ما است. ولی ما در قسمت پایداری صلح نیز باید فکر نماییم. برای تطبیق یک موافقتنامه صلح ما نیاز داریم تا نهاد های نظام جمهوری اسلامی افغانستان را تقویت نماییم. برای جلوگیری از بروز خشونت ها پس از صلح و برای ریشه کن ساختن فکتور های که جنگ را کمک میکنند نیاز است تا منازعه های محلی حل شوند.

24.   بناء، صلح نیازمند یک برنامه همه جانبه و همه شمول میباشد که در سند متذکره تشریح شده است.

25.   گام های بعدی ما در روشنایی سند 7 ماده یی صلح قرار ذیل خواهد بود:

1)      راه اندازی مشورت های منطقوی که امید داریم در ماه جنوری در کابل برگزار نماییم.

2)      راه اندازی مشورت های وسیع ملی برای تقویت اجماع داخلی.

3)      تشویق همکاران بین المللی ما برای راه اندازی دیالوگ های صلح.

4)      آمادگی کامل برای اشتراک در مذاکرت رسمی و مستقیم با طالبان.

26.   ما از همکاران منطقوی خویش توقع داریم تا این برنامه افغانستان-محور را حمایت نمایند.

 

حضار محترم؛

1.      من صحبت های خود را همینجا به پایان میرسانم و از شما میشنوم.

2.      در اخیر میخواهم بار دیگر از میزبانی گرم دوکتور شمخانی اظهار امتنان نمایم.

3.      همچنان، میخواهم از تشریف آوری همتایان محترم مان از کشور های دوست تاجکستان و ازبکستان تشکری کنم.

4.      پیشنهاد مینمایم تا این فارمت گفتگو های ما در آینده تداوم یابد و در همین چارچوب بتوانیم گروه معاونین مشاورین امنیت ملی را برای مباحث عمیقتر ایجاد نماییم.

5.      تشکر از توجه تان.