داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

داکتر حمد الله محب (متولد سال ۱۹۸۳) یک دیپلمات افغان است. او اکنون منحیث مشاور امنیت ملی افغانستان خدمت می کند. محب از ماه سپتمبر ۲۰۱۵ تا ۲۵ آگست ۲۰۱۸ سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا بود و متعاقباً به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان احراز وظیفه نمود. وی همچنین به عنوان سفیر غیر مقیم افغانستان به مکسیکو، جمهوری دومینیکن، ارجنتاین و کلمبیا ایفای وظیفه نموده است. در حین ایفای وظیفه به عنوان سفیر، محب توجه خویش را بر باز تعریف کردن روایت کشور در ایالات متحده متمرکز کرد تا واقعیت های جدید افغانستان را به عنوان یک کشور که دموکراسی نوپا به طور دوامدار در مسیر صلح و ثبات ناشی از تغییرات و توسعه اجتماعی قرار دهد که در جریان ۱۶ سال گذشته اتفاق افتاده است.

وی به عنوان سفیر، نقش ارزنده و مهم در ابتکارات و باز آفرینی فرهنگی، صلح، زنان و جوانان را افغانستان برجسته قلمداد نمود. بدین منظور اولویت های وی عبارت بودند از : تعامل با مهاجرین افغان در سراسر ایالات متحده؛ بلند بردن روحیه و  سعی زنان افغان در راستای انکشاف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و نیز دخیل بودن با نظامیان و کهنه سربازان فعال ایالات متحده امریکا که در افغانستان خدمت کرده اند؛ و اجرای ابتکارات جامع ديپلوماسی فرهنگی و عامه در مکاتب، پوهنتون ها و سازمان های محلی ایالات متحده.

در تابستان سال ۲۰۱۷، رئیس جمهور ترمپ سیاست دولت خود را برای تجدید درگیری دراز مدت در افغانستان در نتیجه گفتگوهای شدید میان افغانستان و ایالات متحده که ماه ها طول کشید، اعلام کرد.

به عنوان سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، محب بر ضرورت تقویت مشارکت ایالات متحده و افغانستان در زمینه های مشترک مورد علاقه، به شمول انکشاف اقتصادی، تلاش های مبارزه علیه فساد اداری و مبارزه علیه تروریزم بین المللی، تأکید کرده است.

به تاریخ ۲۵ آگست ۲۰۱۸، داکتر محب در حکومت رئیس جمهور غنی به عنوان مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان بجای محمد حنیف اتمر مقرر گردید.