زندگی‌نامه داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی

داکتر حمدالله محب دیپلومات افغان و از اعضای ارشد دولت جمهوری اسلامی افغانستان است که از اگست سال ۲۰۱۸ به این‌سو به عنوان مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان ایفای وظیفه می‌نماید.

وی با آغاز کارش به‌صفت مشاور امنیت ملی اصلاحات گسترده‌ی را در سکتور امنیتی به میان آورد.

افزایش هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، تقویت رهبری و قومندانی در سطوح مختلف، معرفی کادرهای متخصص و متعهد در نهادهای امنیتی و دفاعی،  مدیریت بخش‌های مالی و تخنیکی سکتور امنیتی در جهت تسریع عرضه خدمات،  مبارزه و ریشه‌کن کردن فساد از مواردی بوده که آقای محب بیشتر روی آن تمرکز کرده است.

در نتیجه اصلاحات در بخش‌های سکتور امنیتی افغانستان، در صف مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در میدان‌های نبرد  موثریت ایجاد گردیده  و توانانی‌ها در سکتور امنیتی نیز افزایش یافته است.

آقای محب از ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵م الی ماه اگست سال ۲۰۱۸م به عنوان سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا ایفای وظیفه می‌کرد که در جریان ماموریتش وظایف مفید و سودمندی را انجام داده است، وی حین اجرای ماموریتش همچون سفیر افغانستان در وانشنگتن، سفیر غیر مقیم در مکسیکو، جمهوری دومینیکن، ارجنتاین و کولمبیا نیز اجرای وظیفه مینمود.

داکتر محب در دوره ماموریت خود به عنوان سفیر، نقش محوری در توسعه و تقویت روابط استراتژیک بین افغانستان و ایالات متحده را ایفا نموده و بر  اساس منافع و فرصت‌های مشترک به هدف تقویت همکاری‌های امنیتی، مبارزه با تروریزم، توسعه اقتصادی، مبارزه با فساد، معارف و تعامل با مردم تمرکز کرد.

داکتر محب با نهادهای مختلف امریکا از نزدیک کار و فعالیت داشت که در تطبیق استراتیژی دونالد ترامب در مورد جنوب آسیا که در سپتمبر سال ۲۰۱۷ اعلام شد،  در مسایل افغانستان در بحث  و مناظره های پالیسی‌محور نقش فعال داشته باشد و در تعریف روایت جدید افغانستان هم‌چون دموکراسی جوان، واقعیت‌های افغانستان جدیدی را منعکس سازد که در مسیر صلح و خود کفایی ادامه دارد.

آقای محب، پیش از ماموریت سفارت، به‌صفت معاون ریاست دفتر جمهوری اسلامی افغانستان ایفا وظیفه می‌نمود.

وی تحصیلات خویش را در سطح ماستری و دوکتورا در دانشگاه/ پوهنتون برنل بریتانیا به پایان رسانید و به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی فصیح بوده و به زبان اردو/هندی همچنین تسلط کامل دارد.