زندگی‌نامه داکتر حمدالله محب

مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان

داکتر حمدالله محب (متولد سال ۱۳۶۱ هـ ش) شخصیت دیپلومات/ سیاست‌مدار افغان و مقام بلندپایه حکومت رئیس جمهور محمد اشرف غنی است. داکتر محب تحصیلات عالی خویش  را در سطح ماستری و دوکتورا در (پوهنتون) دانشگاه برونل انگلستان ادامه داده است.

داکتر محب اکنون به ‌صفت مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان ایفا وظیفه می‌نماید. پیش از این، داکتر محب یک دوره عالی را به عنوان سفیر افغانستان در ایالات متحده و سفیر غیرمقیم در مکسیکو، جمهوری دومینیکن، ارجنتاین و کولمبیا به اتمام رسانده است. وی تغییراتی ژرفی را در سفارت افغانستان در واشنگتن دی‌سی به عنوان یک چهره مطرح برای پیشبرد سیاست خارجی افغانستان با ایالات متحده و سایر متحدین مهم به عمل آورد. پیش از انتصاب وی به عنوان سفیر در ایالات متحده، داکتر محب منحیث معاون رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان خدمت نموده است.

به عنوان معاون رئیس دفتر، مسئولیت نظارت از دفتر سخن‌گوی، دفتر مکاتبات و ارتباطات دیپلماتیک، دفتر تشریفات، دفتر عرایض و سکرتریت (دارالانشای) ریاست جمهوری را عهده دار بود. داکتر حمدالله محب در دوران تصدی خویش در ارگ ریاست جمهوری بر تامین ارتباطات بهتر با همتایان دولت و تهیه پیش نویس توافق‌های دو جانبه و چند جانبه تمرکز نموده بود. داکتر محب همچنان بخشی از استراتیژی دولت در مورد تعامل فعال دولت با جامعه بین‌المللی در تهیه و اجرای بازدیدهای رسمی ریاست جمهوری در بیش از ده کشور مشغول فعالیت بوده است.

داکتر محب تیم مذاکره‌کننده ریاست جمهوری را برای چندین توافق‌نامه همکاری‌های بین‌الحکومتی و تدوین استراتیژی اصلاحات انکشاف ملی "تحقق خودکفایی" افغانستان را نیز مدیریت و رهبری نموده است.

داکتر محب از ماه سپتمبر ۲۰۱۵ الی زمان آغاز تصدی‌اش به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به تاریخ ۲۵ اگست ۲۰۱۸ به عنوان سفیر افغانستان در ایالات متحده خدمت کرده است. در حین ایفای وظیفه به عنوان سفیر، محب توجه خویش را بر باز تعریف‌کردن روایت کشور در ایالات متحده متمرکز کرد تا واقعیت‌های جدید افغانستان را به عنوان یک کشور که دموکراسی نوپا به طور دوامدار در مسیر صلح و ثبات ناشی از تغییرات و توسعه اجتماعی قرار دهد که در جریان ۱۸ سال گذشته اتفاق افتاده است.

داکتر محب در بحث‌ پالیسی‌های مرتبط به افغانستان سهم فعال داشته و قبل و بعد از اعلان پالیسی رییس جمهور ترامپ  در مورد افغانستان و آسیای جنوبی در تابستان سال ۲۰۱۷  گفت‌گوهای فشرده‌ای را با نهاد های زیربط انجام داده است

داکتر محب در دوره ماموریت خود به عنوان سفیر، بر لزوم تقویت مشارکت ایالات متحده-افغانستان بر پایه و اساس قوی منافع و فرصت‌های مشترک از جمله تقویت روابط نظامی، ارتقاء و فرصت‌های توسعه اقتصادی ، کاهش فساد و تقویت تلاش‌های ضد تروریزم تأکید کرد.

به تاریخ ۲۵ آگست ۲۰۱۸، داکتر محب به عنوان مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان بجای محمد حنیف اتمر تقرر حاصل نمود. داکتر محب از حین آغاز تصدی‌ خویش در سمت مشاور امنیت ملی، اصلاحات عمدهٔ را در بخش‌های سکتور امنتیی و دفاعی به میان آورده که نتایج ملموس را نیز به همراه داشته است. داکتر محب تمرکز جدی بر بهبود هماهنگی میان نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان نموده که این بخش مهم همواره مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است. بهبود ساختار رهبری و قومانده در بخش سکتور امنیتی یکی دیگر از بخش‌های دارای اولویت است که داکتر محب توجه خود را به آن معطوف داشته است که در نتیجه منجر به معرفی افسران متعهد و مسلکی به سمت‌های رهبری در نیروهای ملی امنیتی و دفاعی شده است.

تلاش برای از بین بردن فرصت‌های سوء استفاده و زمینه کاهش فساد اداری اولویت مهم دیگر است که داکتر محب به آن علاقه‌مندی خاص دارد. در سال ۲۰۱۹، وزارت امور داخله برای اولین بار در قسمت بودجه 'مازاد یا surplus' را شاهد بود و تلاش‌ها علیه فساد اداری در وزارت امور داخله میلیاردها افغانی را برای دولت پس انداز کرد. این اقدامات تأثیرات فوری بر مؤثریت کلی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان داشته است كه به افغانستان این امکان را داده است تا حملات طالبان را خنثی و قاطعانه نقشه‌های شوم آن‌ها را که برای بی‌ثبات نمودن افغانستان و ترساندن و هرساندن مردم کشور از بین ببرند.

داکتر محب معتقد است که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد و پایان بخشیدن این جنگ بصورت صلح آمیز نزدیک است. به عنوان مشاور امنیت ملی، داکتر محب به ویژه در پرداختن به شکایات در سطح محلی و بهبود ارائه خدمات حکومت‌داری محلی به منظور رسیدگی به شکایات مورد بحث در مناطق مختلف توجه خویش را معطوف داشته، زیرا این اقدامات در راستای هدف دولت افغانستان که همانا اعاده صلح به کشور است، ممد واقع می‌گردد.

داکتر محب متعهد به تقویت قابلیت‌ها، مؤثریت و کفایت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بوده و تلاش می‌ورزد تا در آینده نزدیک سکتور امنیتی و دفاعی به خود کفایی دست یابد. داکتر محب باورمند است که صلح خواستهٔ اصلی مردم و دولت افغانستان بوده و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قوی، مؤثر و متکی به رسیدن صلح شرافت‌مندانه و با عزت برای افغانستان و همه مردم آن است.

داکتر محب در زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی فصیح بوده و به زبان اردو/هندی تسلط کامل دارد. نبشته‌های متعدد وی در مورد سیاست افغانستان و همچنان مقالات علمی ایشان در رسانه‌های معتبر بین المللی نشر و چاپ گردیده است.