بیانیه ها

مسوده سخنرانی جلالتمآب حمدالله محب، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در گفتگوی رایزینا دهلی جدید ۲۰۲۰

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ضدیت با شکنندگی: افغانستان چگونه علی رغم شکنندگی در حال پیشرفت است

 

مسوده سخنرانی جلالتمآب حمدالله محب، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در گفتگوی رایزینا دهلی جدید ۲۰۲۰

هیئت های عالی رتبه

خانمها و آقایان !

نهایت مسرت و افتخار دارم که در بین شما دوستان و همکاران عالیقدر حضور دارم. من از نهاد تحقیقاتی آبزرور و وزارت امور خارجه سپاس‌ گزارم که این چهره های برجسته  را گرد هم آورده و به من فرصت سخنرانی در این جمع را مهیا ساخته است.

بیایید از عمق دل به روح ۱۷۶  افغان، کانادایی، سویدنی، ایرانی، اکراینی، بریتانوی و آلمانی دعا کنیم که در فاجعه سقوط پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اکراینی جان‌های خویش را از دست دادند. در میان افغان‌ها یک زوج نیز بود که به تازگی  جشن عروسی شان را تجلیل کرده بودند و به امید یک زندگی مشترک مملو از خوشی بودند که هیچ زمانی آن‌را تجربه نخواهند کرد.

همان‌طوری که در پنل‌ها‌ و سخنرانی‌های این کنفرانس منعکس شده، پیدا است که جهان در معرض بروز وقایع ناگهانی قرار دارد که می‌تواند نوسان، خطر و بی ثباتی را بوجود بیاورد. و این امر ایجاب میکند که از دوراندیشي، خویشتن‌داری کار گرفته شده و منافع مشترک در نظر گرفته شود و بر مبنای آن اتحاد و سیاست‌های مشترک را شکل دهیم. لیکن این امر نیز نیازمند خلاقیت و امیدواری به آینده می‌باشد.

هر جایی که چالش است، فرصت نیز وجود دارد. متفکر و فیلسوف لبنانی نسیم نیکولاس طالب برای پدیده های که از وضعیت نابسامان قوت و نیرو کمایی می‌کند اصطلاح "ضد شکنندگی" را بکار می‌برد. وی می‌گوید: "پدیده های ضد شکننده در بی نظمی قوت میگیرند"

حوادث هفته‌های اخیر از جامعه جهانی می طلبد که اصول تنش‌زدای، حل مسالمت آمیز منازعه، همسایه‌گی و دولت‌داری مسئول را به رسمیت شناخته و به آن متعهد باشند. ما می‌توانیم از طریق رعایت اصول تعیین شده  از بی‌نظمی کنونی با قوت بیشتر رها یابیم ،  در افغانستان جلالتمآب رئیس جمهور غنی از همسایه‌گان و شرکای ما مصرانه خواسته است که در صدد راه حل‌های مسالمت آمیز برای وضعیت خشونت بار باشند نه تنها برای  این‌که منافع ملی خودمان نیازمند آن است، بلکه این اصول در منشور سازمان ملل متحد درج گردیده و برای نسل‎ها، اساس حسن رفتار و احترام متقابل بین المللی را تشکیل داده اند. 

ما به عنوان یک ملت، در چهار دهه گذشته زیاد آموخته‌ایم که چه برای از دست دادن در بی نظمی ها و اغتشاش داریم. ولی ما آنچنانی موفق نبوده ایم که چطور از بی نظمی منفعت ببریم.

در بیشتر از ۴۰ سال منازعه و جنگ، افغانستان هرگز قادر به بدست آوردن همان "ضد شکننده‌گی" نبوده است. ما هیچ وقت توان رشد در بی‌نظمی را نداشته ایم ما فقط در آن عمیق‌تر غرق شده‌ایم، ما هیچ زمانی نتوانستیم بر نفوذ قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی که به دنبال استفاده از مردم و بستر جغرافیایی ما برای پیشبرد برنامه‌های خودشان بودند، فایق آییم؛ ما هرگز نتوانستیم از قدرت تنوع خود استفاده کنیم؛ ما هیچ گاهی نتوانستیم از موقعیت جیوپولیتکی خویش در این جهان بهره برده و آن را از یک مسبب فلاکت به یک نعمت تبدیل کنیم.

لیکن آن روزها گذشته. در سال‌های اخیر چیزهای زیادی بهتر شده. مایانی که در جنگ و مهاجرت متولد شده‌ایم، و از میهنی که مجبور به ترک آن شده بودیم، منحیث عودت کننده‌گان جدید برگشته ایم، همه چیز را متفاوت می‌بینیم. ما در ارتباط به احتمال صلح نگران نیستیم؛ ما از توانایی افغانستان در بهره‌ برداری از ظرفیت‌های اقتصادی و شکوفایی آن ابراز نگرانی نمی‌کنیم. ما در مورد بقا و زنده بودن ساختارهای سیاسی خود هیچ تردیدی نداریم.

ما مصمم به ایجاد فرصت در قلب ابهام هستیم، و مهم نیست که چقدر مسیر پیش‌رو با پر از موانعِ تهدیدات و خطرات است، ما به پیش می‌رویم و به سرعت پیشروی داریم. 

و ما اکنون ثمره زحمات و حقانیت، اعتقاد و اعتماد خویش به افغانستان مخصوصا در عرصه صلح، همکاری‌های منطقوی و امنیت را شاهد استیم

نخست و مهم‌ تر از همه، زمان صلح در سرزمین ما مدت طولانی می‌شود که فرا رسیده است. مردم از دیر زمان بدین‌سو در آرزوی دیدن روزی است که بتوانند دوام‌ دار بدون هراس و هدف قرار گرفتن توسط تروریستان، اطفال خود را به مکتب بفرستند و دوستان ‎شان را ملاقات کنند. صلح برای مردم ما به معنی پایان خشونت است - به همین دلیل ما تاکید داریم که آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات ضروری است.

خشونت و تروریزم در افغانستان طرفدارانی ندارد؛ ولی صلح و آرامش دارد. آتش‌بس تسریع‌کننده صلح پایدار است زیرا مردم افغانستان با جدیت خواهان آن هستند و این امر به مردم و دولت افغانستان ثابت خواهد کرد که دشمنان ما نه تنها در مورد صلح جدی نیستند بلکه این موضوع نیز در کنترل آن‌ها [نیست] که مسئولیت خویش در یک معامله آینده را تأمین نمایند.

از آنجایی که تلاش‌های ما برای رسیدن به صلح ادامه دارد، ما باید همکاری و پشتیبانی همسایه‌گان و شرکای خود را برای دستیابی به یک صلح پایدار داشته باشیم. در این زمان دشوار برای جامعه جهانی، افغانستان فرصت کمیاب برای اقدام مشترک پیش آمده است. تلاش ملی ما برای صلح برای منطقه و جهان سودمند است. ما به عنوان دولت در خط مقدم جنگ با تروریزم، موفقیت ما یک خیر فلاح مشترک جهانی را به وجود می‌آورد. این یک نقطه شروع همکاری و هم یک بستر مشترک برای اتحاد است.

اجازه دهید یک چیز را واضح سازم به همان میزان که ما دارای یک قلب کلان برای صلح می باشیم، عزم جدی را در برابر خشونت نیز داریم. هیچ پیروزی برای خشونت و تروریزم وجود ندارد. ملت افغانستان با قاطعیت در برابر آن ایستادگی می‌کند.

نیروهای امنیتی افغانستان این قاطعیت را نشان دادند. که ایشان فعلاً بهتر از همیشه آماده شده تا در برابر دشمن بجنگند. جهان شاهد این بود كه نیروهای ما چگونه امنیت انتخابات ریاست جمهوری را تامین کرده بودند و شرایطی را فراهم نمودند که مردم افغانستان بتوانند بار دیگر باور خود را به جمهوری و دموکراسی مستحکم تر بسازند. پس از یک روند موفق انتخاباتی، نهادهای انتخاباتی مستقل ما به شمارش آرا پایان داده اند، نتایج اولیه را اعلام کردند و اکنون مطابق با روند پیش‌‌بینی شده توسط قانون انتخابات به گزارش‌های مربوط به تخطی‌ها رسیدگی می‌نمایند. همان‌طوری که انتظار نتایج نهایی را می‌کشیم از آن‌ها به خاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شان برای تقویت دموکراسی در کشور ستایش می کنیم.

در جریان چند ماه گذشته، نیروهای شجاع امنیتی ما عملیات‌های موفقی را در سراسر کشور انجام دادند، دشمنان ما را به شکست‌های پی در پی مواجه نموده و نقاطی را که برای مدت طولانی تحت سلطه تروریستها بود، از وجود آن‌ها پاک‌سازی نمودند. این نیروها هشت (۸) ولسوالی را از تصرف دشمن خارج کردند و جنگ را به لانه‌های دشمن برده و وضعیت را در مکان‌های که طالبان تحرک نظامی داشتند، برعکس نمودند. نیروهای امنیتی در اثر عملیات تهاجمی، داعش را در ولایات شرقی ما، جاهای که آن‎‌ها سالیان متمادی مردم ما را در ترس نگه‌داشته بودند، نیست و نابود کردند. در نتیجه فشارهای نیروهای امنیتی، بیش از ۶۰۰ جنگ‌جوی داعش تسلیم دولت شدند، پایگاه‌های آنها پاکسازی و مخفیگاه‌های آنها تخلیه گردید.

مردم ساحات که برای مدت طولانی تحت ظلم و ستم قرار داشتند حالی دوباره به زندگی عادی خود بر می‌گردند، مشغول زراعت می‌باشند و به خانواده‌های خویش رزق و روزی بدست می آورند. حکومت با آن‌ها در امر بازسازی زندگی‌شان کمک می‌کند.

بگذارید پیشروی نیروهای امنیتی ما پیامی به کسانی باشد که برای فروپاشی دموکراسی و تضعیف نهادهای ما می جنگند: مردم و دولت افغانستان برای شرکت و دخیل‌شدن در مذاکرات صلح آماده هستند. اما اگر آنها از پاسخ دادن به این فراخوان امتناع می‌ورزید، آماده مواجه به نیروی عمومی ملت افغانستان باشند.

خانم‌ها و آقایان

در میان همه این کشمکش‌ها و تضاد ها، اولویت‌های ما به شدت بر انکشاف اقتصادی مخصوصاً از طریق بسترهای منطقه‌ای که برای دهه‌ها از آن استفاده نشده بود، متمرکز شده ایم.

موازی به تلاش‌های صلح، افغانستان به تدریج به یک مرکز منطقه‌ای برای همکاری‌ها، اتصال و انکشاف مبدل می‌گردد.بر اساس دیدگاه رئیس جمهور غنی، ما  در حال مبدل کردن افغانستان از یک کشور محاط به خشکه به یک کشور متصل از طریق خشکه و چهارراه تجارت و اتصال منطقوی هستیم، و ما پیش از پیش شاهد بازدهی اقتصادی ابتکاراتِ خویش مانند راه لاجورد و دهلیز هوایی  هستیم ، باز کردن مرزهای جدید برای تجارت و حرکت اموال، مردم و مفکوره‌ها در سراسر جنوب و آسیای مرکزی آغاز نموده است. پروژه‌های بزرگ فراملی انرژی، تجارت و حمل و نقل به پیشتازی افغانستان سرانجام در مرزهای منطقه به نفع جمعی ما شکل می‌گیرد. امیدواریم این پروژه‌ها و بسیاری از پروژه های دیگر همچنان که به دنبال ساختن ساختار برای همکاری‌های چند جانبه هستند که در آن موفقیت ما به نفع منطقه و جهان باشد، نقش تعیین‌کننده‌ای را در تقویت چشم‌انداز اقتصادی کشور خود داشته باشند.

ما  به لطف تعهد و سخاوت‌مندی بی‌کران متحدین و شرکای خود، در جریان ۵ سال گذشته به این پیشرفت نائل آمده ایم. هند یکی از این شرکای کلیدی بوده که توانسته است دیدگاه خلاقانه ما را برای یک افغانستان امن، صلح‌آمیز و مرفه به رسمیت بشناسد و در آن سهیم باشد. مساعدت‌های هند برای آموزش افسران ما در جهت فراهم نمودن تجهیزات نظامی مورد نیاز و آموزش جوانان ما در پوهنتون‌های با کیفیت، حیاتی بوده است. هند به ما در ساخت زیربناهای مهم آب، زراعت، صحت و حکومت‌داری کمک نموده است. این نوع کمک‌ها همان چیزی است که پیشرفت افغانستان به آن نیاز دارد، و این امر نه تنها به نفع خود ما است بلکه به نفع هند و تمام منطقه می‌باشد.

در حالی که هند از روز اردوی خود تجلیل می‌کند، ما از نقش مهم این کشور بزرگ در جهان و کمک های ارتش این کشور در امر حفاظت از صلح، پشتیبانی بشردوستانه و دفاع از ارزش‌های مشترک انسانی تقدیر به عمل می آوریم.

در این موقع می‌خواهم مراتب تأثر و پشتیبانی خود را به استرالیا ارایه نمایم، جایی‌که آتش‌نشانان داوطلب شجاع درگیر مبارزه با آتش سوزی فاجعه‌بار در سراسر آن کشور هستند. ما از فداکاری‌های آن‌ها جرئت و الهام می‌گیریم و باید تاثیرات مخربی که از تغییرات اقلیمی بر محیط زیست و بطور بالقوه به نسل بشری می‌گذارد، غافل نباشیم.

افغانستان هم مانند استرالیا با خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کند که معیشت دهاقین و خانواده‌های‌شان را تهدید کرده است. اهداف انکشاف پایدار افغانستان اذعان کننده ضرورت اشد برای اقدامات انکشاف پایدار است که آینده بشری را حفظ می‌کند. ما همچنین متوجه تلاش‌های هستیم که در جریان کنفرانس مربوط به اقلیم در ماه دسمبر سال ۲۰۱۹ در مادرید، پایتخت اسپانیا صورت گرفته که امید جدی را برای رفع موانع باقی مانده در سال روان بوجود آورده است.

تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن بر کشور، ما را وا‌ می‌دارد تا در مورد چگونگی محافظت، مهار و به حداکثر رساندن منابع طبیعی به ویژه منابع عظیم آب ما که سال‌ها سوء استفاده شده و از کنترل ما خارج بوده، مبتکارانه فکر کنیم. به همین ملحوظ بار دیگر خود را ملزم می‌دانیم تا در مورد چگونگی ایجاد مزیت از شرایطی که در گذشته باعث شده ما را شکننده و آسیب پذیر جلوه دهند، خوش‌بینانه بی‌اندیشیم

خانم‌ها و آقایان

افغانستان سال جدید را در حالی آغاز می‌نماید که پیشرفت متواتر در عرصه‌های امنیت، دموکراسی و صلح داشته است. ما همچنین بر حفظ وضعیت تهاجمی در میدان نبرد و بهبود آمادگی سربازان خود که نه تنها برای امنیت افغانستان بلکه برای امنیت منطقه و جهان در سنگرهای داغ مبارزه قرار دارند، تمرکز داریم.

در میان منازعه، ما به تفکر مثبت و با ابتکار ادامه داده بسوی خودکفایی اقتصادی، مخصوصاً از طریق ساختارها و همکاری‌های منطقه‌ای، پيش‌روی داشته ایم. ما همچنان مشتاقانه و در عین حال به طور عملی به دنبال صلح پایدار هستیم و همین صلح اولویت مردم و حکومت افغانستان است.

ما به سال آینده به چشم امید می‌نگریم، ولی در عین حال در مورد ابهامات و نوساناتی که در این برهه‌ای زمانی محتمل به نظر می‌رسند همچنین دید واقع‌گرایانه داریم. جلو ما گرفته نشده است، ما افغان ها در این ابهامات نه ناامید شده و نه هم عقب نشینی می‌کنیم. ما مجبور به مواجه با این ابهامات به امیدی هستیم که افغانستان نیز بتواند به "ضد شکنندگی" به یک دولت ملتِ تبدیل گردد که بی آموزد چگونه پس از ۴۰ سال منازعه لاینقطع، از میان این همه بی‌نظمی و درگیری که ما را احاطه نموده است، رستگار و سر بلند بیرون آید.  ما افغان‌ها با وجود ابهام، خطر را مقابل می‌شویم - خطر به منظور دنبال کردن صلح، تقویت دموکراسی، ایجاد فرصت‌های اقتصادی میان مرزی و تقویت امنیت. ما این خطر را پذیرا می‌شویم زیرا گزینه  دیگری نداریم، لاکن ما با این خطر بخاطری با آغوش باز روبرو می‌شویم که ما به اراده قوی مردم افغانستان برای رسیدن به صلح، حفاظت از دموکراسی و پیشرفت خود متحدانه باورمند هستیم.

ما از همسایه‌گان و شرکای بین المللی خویش می‌خواهیم که در پذیرا شدن این خطر با ما هم‌گام شده تا به تلاش‌های مشترک در راستای صلح، امنیت جهانی و رفاه منطقه‌ای ادامه دهیم. 

تشکر

دکتور حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در دومین نشست مشاورین و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه

{مسوده}

سخنرانی

دکتور حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان

در دومین نشست مشاورین و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه

 

 

پیام های اصلی:

1.      حضار گرامی؛ منطقه ای که ما وشما در آن قرار داریم، هم از نقطه نظر «فرصتها» و هم از نقطه نظر «تهدیدات»، از اهمیت فوق العاده وخاص در مناسبات منطقه یی و بین- المللی برخوردار میباشد.

2.      داشتن منابع متنوع انرژی، قرار داشتن مسیر های کلیدی انتقال انرژی به دیگر نقاط دنیا، نیروی کار، نفوس جوان، تولید کالا و تجارت  فرصتهای استثنایی اند که به منطقه ما وشما اهمیت خاصی می بخشد.

3.      تروریزم، افراطگرایی خشونت آمیز، مواد مخدر، حمایت برخی دولت ها از بازیگران غیر دولتی -که باعث بی ثباتی سیاسی- در منطقه می گردد، تهدیداتی اند، که امنیت منطقه ما وشما را متأثیر می سازد.

4.      بد بختانه افغانستان یکی از کشورهای منطقه میباشد که باوجودی پیشرفتهای انجام شده در طی سالهای اخیر، بیشترین آسیب را از ناحیه تهدیدات منطقه یی متقبل گردیده است.

5.      امروزه نیروهای دفاعی وامنیتی افغان نه تنها برای تأمین امنیت واستقرار یک صلح پایدار در داخل کشور مبارزه می کنند، بلکه برای امنیت وثبات منطقه نیز مبارزه می نمایند.

6.      حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان یگانه گزینه برای ایجاد ثبات در افغانستان بوده که این ثبات متضمن امنیت و ثبات در منطقه است.

7.      قابلیت های این نیروها بطور مداوم در حال بهبود میباشد، چنانچه در سرکوب دهشت افگنان دستآورد های فراوان نصیب ایشان شده است.

8.      سایر نهاد های حکومتی ما و از همه مهمتر مردم افغانستان پشتیبان نیروهای امنیتی و دفاعی خود هستند و این امر نیز باعث موفقیت قهرمانان ما شده است.

9.      ما منحیث یک ملت و نظام برای شکست تروریزم و ایجاد صلح در کشور و منطقه خود کمر بسته ایم.

10.   تسلیم شدن سدها جنگوی داعشی در ننگرهار در ماه نومبر سال روان از اهمیت خاص برخوردار بوده و نمایانگر اراده محکم ما و ظرفیت نیروهای افغان میباشد.

11.   تسلیمی این افراد داعشی رویداد مهم امنیتی بوده و در هیچ گوشه دیگر دنیا داعش بدین شیوه شکست نخورده است. ما از نیروهای مردمی و نظامی خویش یکسان استفاده کردیم و در این رویداد خاص مردم ولایت ننگرهار نقش اساسی را داشتند.

12.   شکست داعش در ننگرهار به اثر تخریب منازل و شهر صورت نگرفت بلکه به اثر تلاش های همه جانبه حکومت و مردم افغانستان با استفاده از ترکییب چندین راهکار نظامی و غیر نظامی صورت گرفت - و درک این موضوع حایز اهمیت میباشد.

13.   سهمگیری مردم در شکست داعش بیانگر آن است که داعش و دیگر گروهای تروریستی در افغانستان جایگاه ندارند.

حضار گرامی،

14.   من دقیق یکماه قبل در نشست کشورهای مشترک المنافع که با میزبانی محترم آقای پتروشیف در شهر زیبای مسکو برگزار شده بود صحبت کردم و تصریح نمودم که شکست تروریزم بین المللی در افغانستان بدون حل معضل طالبان کار نهایت دشوار است.

15.   طالبان در پهلوی گروه های تروریستی القاعده و داعش یکی از سه شبکه های است که فضای عملیات تروریستی را به سایر گروهای مخرب مهیا میسازد.

16.   طالبان مناطق محلی را بخوبی بلد اند، زبان و فرهنگ را میدانند، و زمینه فعالیت را به تروریستان منطقه که شامل تروریستان از آسیای میانه، منطقه قفقاز، جنوب آسیا، کشورهای عربی، چین، ایران، و حتی کشور های دورتر میشوند هموار میسازند.

17.   بدین لحاظ، باید معضل طالبان منحیث یک مسئله کلیدی در نظر گرفته شود.

18.   البته این بدین معنی نیست که ما با دیگر تروریستان تا آنزمان کاری نداشته باشیم برعکس همزمان با تلاش برای حل معضل طالبان تمام گروه های تروریستی بدون تفکیک مورد حملات تهاجمی ما قرار داشته اند و در آینده نیز قرار خواهند داشت.

19.   شما شاهد هستید که باز هم در همین اواخر ما ضربات سنگین بالای گروه ETIM و داعش در ولایات شمالشرق افغانستان وارد کردیم. تعداد شان متواری شدند و به پاکستان فرار نمودند، تعدادی شان کشته شدند، و تعدادی شان نیز با طالبان پیوستند.

20.   ما همانطوریکه در گذشته نیز با دستگیری و تحویل دادن تعدادی زیادی از تروریستان کشورهای منطقه ثابت ساختیم که همکار با کشورهای منطقه میباشیم، امروز نیر اعلام می نمایم که همکاری ما در جهت مقابله با تروریستان، درسطح منطقه ادامه خو اهد یافت.

 

همکاران عالیقدر،

21.   دولت افغانستان از همکاری کشورهای همسایه، کشورهای منطقه و دیگر همکاران بین المللی برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در افغانستان استقبال می کند.

22.   اخیرا، جلالتمآب رییس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی پلان 7 ماده یی صلح را اعلام فرمودند که در آن خطوط و اصول ما در قبال صلح در افغانستان و منطقه بطور واضح بیان شده است.

23.   صلح در افغانستان تنها به معنی مذاکره با طالبان نیست. مذاکرات یکی از مهمترین بخشهای برنامه صلح ما است. ولی ما در قسمت پایداری صلح نیز باید فکر نماییم. برای تطبیق یک موافقتنامه صلح ما نیاز داریم تا نهاد های نظام جمهوری اسلامی افغانستان را تقویت نماییم. برای جلوگیری از بروز خشونت ها پس از صلح و برای ریشه کن ساختن فکتور های که جنگ را کمک میکنند نیاز است تا منازعه های محلی حل شوند.

24.   بناء، صلح نیازمند یک برنامه همه جانبه و همه شمول میباشد که در سند متذکره تشریح شده است.

25.   گام های بعدی ما در روشنایی سند 7 ماده یی صلح قرار ذیل خواهد بود:

1)      راه اندازی مشورت های منطقوی که امید داریم در ماه جنوری در کابل برگزار نماییم.

2)      راه اندازی مشورت های وسیع ملی برای تقویت اجماع داخلی.

3)      تشویق همکاران بین المللی ما برای راه اندازی دیالوگ های صلح.

4)      آمادگی کامل برای اشتراک در مذاکرت رسمی و مستقیم با طالبان.

26.   ما از همکاران منطقوی خویش توقع داریم تا این برنامه افغانستان-محور را حمایت نمایند.

 

حضار محترم؛

1.      من صحبت های خود را همینجا به پایان میرسانم و از شما میشنوم.

2.      در اخیر میخواهم بار دیگر از میزبانی گرم دوکتور شمخانی اظهار امتنان نمایم.

3.      همچنان، میخواهم از تشریف آوری همتایان محترم مان از کشور های دوست تاجکستان و ازبکستان تشکری کنم.

4.      پیشنهاد مینمایم تا این فارمت گفتگو های ما در آینده تداوم یابد و در همین چارچوب بتوانیم گروه معاونین مشاورین امنیت ملی را برای مباحث عمیقتر ایجاد نماییم.

5.      تشکر از توجه تان.

سخنرانی داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در اجلاس وزیران کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس صاحب، جلالت‌مآبان وزاری امور خارجه، خانم‌ها و آقایان

افتخار دارم و خوشحال استم که به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان در هجده‌همین نشست وزیران جنبش عدم انسلاک، در این‌جا در این شهر زیبای باکو با شما پیوسته‌ام.

لطفاً اجازه دهید از حکومت جمهوری آذربایجان برای میزبانی این نشست مهم و همچنان هجده‌همین اجلاس سران دولت‌های جنبش عدم انسلاک مراتب سپاس و قدردانی خویش را تقدیم نمایم.

اجازه دهید از جمهوری ونزویلا نیز از بابت ریاست جنبش‌عدم‌انسلاک در طی سه سال گذشته تشکری نمایم.

برنامه‌های این هفته با اعضای جنبش عدم انسلاک مهم و به موقع اند، زیرا همه ما گردهم آمده‌ایم تا به‌طور جمعی به چالش‌هایی بپردازیم که امروز در منطقه با آن روبرو هستیم، نیاز به صلح و امنیت بین‌المللی، مقابله با تغییرات اقلیمی، مدیریت حوادث طبیعی و کاهش فقر موضوعات مهمی برای منطقه ما و جامعه جهانی است.

در آغاز، اجازه دهید همبستگی خود را با مردم رنج‌دیده در سراسر جهان ایراد نمایم، افغانستان بحیث کشوری‌که تحت تاثیر منازعه چندین دهه‌ قرار دارد، کاملا از درد و رنج ناشی‌‌ از آن آگاه است. ما با مردم فلسطین، روهینگایی‌ها، مردم سوریه و سایر مردم که از جنگ و ستم رنج می‌برند، همبستگی خود را ابزار میداریم.

رئیس صاحب،

افغانستان کشوری‌ است که با وجود تمام مشکلات، ارزش‌های را انعکاس می‌دهد که در اصول اساسی این جنبش وجود دارد، که هیچ مردم دیگری مانند افغان‌ها تحت شرایط سختی به ارزش های دموکراسی، حقوق بشر، حاکمیت قانون صلح و انکشاف تعهد محکمی نشان نداده است.

سه هفته پیش، در دفاع علیه تروریزم، مردم شجاع افغانستان از خانه‌های خود بیرون آمدند تا به دموکراسی، آزادی، صلح و انکشاف رأی دهند.

طالبان علیه انتخابات اعلام جنگ کرده بودند که اساساً اعلام جنگ علیه شهروندان دلیر ما که برای رای دادن بیرون آمده بودند، می‌باشد، با وجود این همه تهدید، بیش از ۲ میلیون افغان برای استعمال رای شان به پای صندوق‌ها رفتند.

رای مردم، اختیاری را به دولت جدید و منتخب خود اعطا خواهد کرد که برای تطبیق اجندای ملی، به منظور تأمین نیازهای اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه زمینه را فراهم نماید.

اما صرفنظر از این‌که کدام یک از نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می‌شود، می‌توانم اطمینان دهیم که اولویت اصلی همه، ایجاد روند صلح جامع و فراگیر با هدف دستیابی به یک توافق سیاسی برای منازعه، و تامین صلحی باعزت و پایدار می‌باشد که نه تنها برای افغان‌ها بلکه برای منطقه و جامعه بین‌المللی مفید واقع گردد.

مردم ما خواهان صلح هستند و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان کاملاً به آن متعهد است.

حکومت افغانستان ابتکار عمل برای صلح را در دست گرفته است، از پیشنهاد بی‌قید و شرط رئیس جمهور غنی به طالبان در ماه فبروری ۲۰۱۸،  تا آتش‌بس در ماه جون ۲۰۱۸، و نیز برنامه صلح، که در ماه نومبر ۲۰۱۸ اعلان گردید و مشوره‌های جدی دوام‌دار با زنان و مردان افغان که در سراسر کشور در جریان است.

امروز، ما در حال تعقیب یک برنامه جامع ۷- نقطه‌ای هستیم که روی پیش‌رفتی اعمال می‌گردد که ما و شرکای بین‌المللی ما تا این‌دم به‌ دست آورده‌ایم.

با پیشروی به سوی جلو، ما در حال ایجاد مسیرهای در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم تا تعامل همه‌شمول، اجماع و هماهنگی در هر سطح که بتواند پایه‌های جدیدی برای یک روند صلح پایدار داشته باشیم

اما صلح نیاز به تعهد واقعی همه جناح‌ها از جمله طالبان دارد، من سه هفته پیش بالای طالبان در سازمان‌ملل صدا کردم که خشونت را کنار بگذارند و با افغان‌ها مذاکره کنند، امروز یکبار دیگر  حرف خود تکرار می‌نمایم.

طالبان در دو دهه گذشته نزدیک به یک چهارم میلیون افغان را کشته اند. طالبان باید کشتار افغان‌ها را متوقف کرده و با آتش‌بس فوری موافقت نمایند.

گزینه بدیل طالبان برای مصالحه، رویارویی با نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان در میدان جنگ است ما می‌دانیم، همان‌طور که طالبان نیز می‌دانند که این مسیر بی‌هوده برای آن‌ها است، نیروهای ملی امنیتی و دفاعی، افتخار مردم افغانستان بوده و قوت شان را از پشتیبانی و حمایت کامل همه افغان‌ها بدست می‌آورند.

خانم‌ها و آقایان

نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای آزادی تمام منطقه ما و جامعه بین‌المللی در خط مقدم مبارزه جهانی علیه تروریزم قرار دارند.

افغان‌ها قربانی‌های زیادی را متقبل شده اند که باید از ایشان قدردانی به عمل آورد. با شناخت تهدیدهای مشترک، شرکای بین المللی ما نیز در این جنگ شانه به شانه‌ی ما جنگیده اند و ما به فداکاری‌های آن‌ها حرمت می‌گزاریم.

ما افغان‌ها دست بردارد نیستیم، می‌دانیم که صلح قابل دستیابی است و ما با شناخت از اصول شمولیت، عزت و پایداری، به نحوه‌ی استوار طرف آن حرکت می‌کنیم.

با پیگیری روند صلح، ما همچنان به دفاع از مردم غیور خویش در برابر ظلم، وحشت و تروریزم  ادامه خواهیم داد.

رئیس صاحب،

ما در حال حاضر در دوره امتحانی از تهدیدات دومدار منازعات طولانی و تغییر اقلیم روبرو هستیم و هر دوی این امر، بحران‌های بشردوستانه در منطقه ما را تشدید می‌بخشد.

هر یکی ما در این‌جا مسوولیت رسیدگی به این چالش‌ها را داریم. برای تحقق این اهداف، ما باید اقدامات جمعی را انجام دهیم که فراتر از منافع اجتماعی-اقتصادی و سیاسی فردی ما باشند.

افغانستان برای مقابله با مشکلات مشترک ما آماده است تا با مشارکت‌های تازه، به صورت دو جانبه و چند جانبه با اعضای دیگر جنبش عدم انسلاک، تشریک مساعی نماید. ما در ابتکارات انرژی، تجارت و حمل و نقل بین المللی از جمله خط لوله تاپي، رهبران پیشتاز منطقه‌ای بوده ایم، بنابر این ما به خوبی می‌دانیم که منافع متقابل را زمانی بدست آورده میتوانیم که مشکلات را به شراکت حل نمائیم.

ما چشم به‌راه بحث روی تفصیلات و همکاری‌ها در طول دیدارها در این هفته استیم.

رئیس صاحب،

اجازه دهید سخنان خویش را با پیام امیدبخش پایان برسانم

افغانستان در حال پیش‌رفت به سوی صلح و خودکفایی است که پایه و اساس ثبات در منطقه ما خواهد بود.

ما به دیدگاه خود در مورد اتصال، همکاری و رشد اقتصادی منطقه که تحقق بخشد پا‌بندیم، و افغانستان به عنوان چهار راه آسیا، بار دیگر نقش مرکزی خویش را ایفا می‌نماید زیرا طوری‌که همیشه این کار را نموده است.

دستاوردهای بدست آمده در دو دهه گذشته در افغانستان در بخش انکشاف اقتصادی، آموزش، صحت، حقوق بشر و ایجاد نهادها نتیجه همکاری‌های چند جانبه بوده و بیان‌گر اهمیت همکاری های بین‌المللی است.

ما به دست آورد‌های خویش در دو دهه گذشته ادامه خواهیم داد و به طور فعال به دنبال تقویت همکاری‌های خود از طریق بسترهای بین‌المللی مانند جنبش عدم انسلاک خواهیم بود.

رئیس صاحب،

نگاه ما به آینده پر از اطمینان بوده که اساس آن را اراده مردم ما و حمایت شرکای بین‌المللی ما مانند شما تشکیل میدهد.

تشکر، رئیس صاحب.

متن سخنرانی داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در 74 مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس صاحب محترم مجلس، محترم سرمنشی عمومی سازمان ملل، نماینده گانگرانقدر، سفرای محترم، خانم‌‌ها و آقایان، افتخار دارم که امروز به نماینده گی هموطنان خود در این سکوی معتبر در برابر شما همکاران و شرکای عالیقدر ایستاده ام. افتخار بزرگ دیگر برایم اینست که فقط دو روز قبل حدود ۳ میلیون شهروند افغان با وجود تهدیدات تروریزم و در خطر انداختن جان شیرین خویش در چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری دموکراسی جوان ما رای دادند.

در میان آن‌های که رای دادند، مردان، زنان و حتی کهنسالانی بودند که شاید آخرین بار رای دهی در زندگی‌شان باشد. در عین حال جوانانی نیز بودندکه برای اولین بار فرصت رای دادن برای انتخاب رییس جمهور شان را داشتند. افرادی نیز در انتخابات شرکت کردند که دارای معلولیت بودند و رفتن تا مراکز انتخابات برای شان آسان نبود.

در انتخابات ریاست جمهوری ما کسانی نیز رای دادند که انگشتان دست‌شان در انتخابات 2014 توسط طالبان بخاطر رای دهی قطع شده بود؛ ولی آنها باز هم آمدند و رای دادند. 

ما تنها برای انتخاب یک رئیس جمهور رای ندادیم؛ بلکه برای دموکراسی رای دادیم، برای قانون اساسی رای دادیم، برای آزادی و حاکمیت ملی رای دادیم، برای رفاه و وصل رای دادیم،  برای صلح رای دادیم و  برای جمهوری اسلامی افغانستان رای دادیم.

هموطنان عزیز! من برای شما بخاطر استفاده از حق رای تان تبریک میگویم و از تمام نیروهای شجاع و مسلکی ملی دفاعی و امنیتی افغان اظهار سپاس می نمایم که در حفاظت این حق کوشیدند. ۷۰ هزار نیروی دلیر ما شهروندان کشور را در جریان این روند ‌تاریخی محافظت کردند. به اثر مسلکی بودن قوای ما بیش‌ترین و حتی  تمام حملات که دشمن برای این روز به منظور هدف قرار دادن و آسیب رساندن به هموطنان ملکی ما طراحی کرده بود، دفع گردید.

من همچنان این دستاورد را به مردمان کشورهای جهان تبریک می‌گویم و از همه تان تشکری می‌نمایم. جامعه جهانی مخصوصاً کشورهای عضو ناتو در دو دهه گذشته در کنار ما ایستادند و فرصت این را مساعد ساختند که کشور ما از جنگ بیرون آید، بازسازی شود و ما در مورد یک افغانستان جدید بیاندیشیم، افغانستان نوین، مبتنی بر ارزش‌های اسلامی، عنعنات افغانی و نجات دایمی از گذشته خونین.

شما زمانی در راه عملی شدن دیدگاه ما برای یک دموکراسی افغانی سرمایه گزاری بزرگ و با ارزش نموده حتی جان مردان و زنان کشورتان را به خطر انداختید که دموکراسی در کشور ما تنها یک مفکوره بود؛ اما  امروز شما شاهد نتایج مثبت آن سرمایه‌گذاری‌ در شکل پالیسی‌ها، اقدامات، نهادها، اصول و حتی مردم هستید. ما، رهبران جوان افغانستان امروز  به ارزش‌ها و اصول دیموکراتیکی آغوش باز نموده ایم، که خود ملل متحد بر اساس آن تأسیس گردیده است.

جناب آقای تیجانی محمد باندی! من شما را از بابت به عهده داشتن ریاست ۷۴ ‌مین جلسه مجمع عمومی ملل متحد تبریک میگویم. ما محدوده‌ی وسیع اهدافی را حمایت می‌نمائیم که در سراسر اجندای این مجمع عمومی تعقیب می‌گردند و عبارت از پیشرفت صلح و امنیت، بهبود کیفیت تعلیم، از بین بردن فقر و رسیدگی به تغییرات اقلیمی می‌باشد. همچنان از تلاش‌ها و رهبری ماریا فرنیندا اسپینوسا رئیس قبلی مجمع عمومی ستایش بهعمل می‌آوریم.

جناب رئیس!

دو سال قبل جلالتمآب رئیس جمهور محمد اشرف غنی در ۷۲ مین نشست مجمع عمومی در همین‌جا حضور یافت و با طرح پرسشها در مورد ابهاماتی صحبت نمود که جامعه جهانی را به چالش کشیده و ایجاب می نماید که همه ما برای یافتن راهای حل به آنها کنار یکدیگر قرار بگیریم. از آن زمان بدین‌سو افغان‌ها اطمینان بیشتری را در کشور خویش بوجود آورده اند. ما بر تعهد خویش به دموکراسی و صلح صحه گذاشته ایم. نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان به عنوان نهاد استوار و مسلکی ثابت نمودند که قادر به محافظت از روند دموکراتیک ما می‌باشند و جامعه جهانی نیز در حمایت از این روند در هم‌بستگی محکم با مردم و دولت افغانستان قرار داشته است؛ اما هنوز هم به اثر موجودیت کسانی که در برابر صلح ایستاده اند ابهاماتی وجود دارد.

از همینجا به طالبان و حامیان خارجی آنها پیامی از مردم افغانستان دارم: با ما در روند صلح یکجا شوید ورنه ما به جنگ خود علیه تان ادامه خواهیم داد. همان‌طوری که همکار من سفیر عادله راز هفته گذشته در همینجا گفت من نیز یاد آوری می نمایم: "این جنگی است که ما به آن فایق آمده می توانیم."

آقای رئیس!

من امروز تنها به خاطر سمت وظیفوی ام در اینجا از مردمم نماینده گی نه می کنم؛ بلکی کسی هستم که همانند اکثریت مطلق هموطنانم (در حدود ۶۰٪) سه و نیم دهه زنده گی ام را در جنگ سپری نموده ام. همکاران من سفیر صاحب عادله راز و سفیر صاحب رویا رحمانی نیز بخشی از نسلی است که در جنگ زاده و بزرگ شده اند.

ما افغانستان جدید هستیم!

افغانستان اکنون بیشتر از هر زمان دیگر بر اساس توقعات جوانان آن اداره و به پیش برده می‌شود. فرصت‌های بدست آمده از دست آورد‌های ۲۰ سال پسین برای ما امکان داد تا امید را به یک چیز بسیار نیرومندتر – باور- تبدیل نمایم. ما بر توانایی‌های خویش برای آوردن صلحی باور داریم که تمام عمر در آرزوی آن بوده ایم. ما در این مسیر از قبل گام‌های زیادی را برداشته ایم، لیکن راه درازی را در پیش داریم. گام بعدی مربوط ما افغان‌ها می‌گردد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری هر چه باشد؛ اما یک چیز واضح است، صلح  اولویت دولت است و می باشد که اکنون یکبار دیگر با رای دادن مردم به حکومت این اولویت تقویت می‌گردد.

گام بعدی در راستای رسیدن به صلح نیز مانند گام اولی توسط افغان‌ها برداشته خواهد شد. در فبروی ۲۰۱۸ رئیس جمهور محمد اشرف غنی به طالبان پیشنهاد مذاکرات بدون قید و شرط صلح را داد، که تا امروز نیز پا برجا است. در ماه جون یک رویدادی به وقوع پیوست که تصور آن نمی شد – آتش بس سراسری سه روزه در روزهای عید سعید فطر. این امر به افغان‌ها باور شکست‌ناپذیری را داد که صلح ممکن است و به اثبات رسید که حکومت توانایی مذاکره مستقیم با مخالفان مسلح را دارد.

در ماه نوامبر رئیس جمهور غنی نقشه راه صلح حکومت را پیشکش نمود و یک تیم مذاکراتی را اعلام کرد. از آغاز سال ۲۰۱۹ افغانستان مسیرش را بسوی صلح با مشوره‌های سراسری با افغان‌ها ادامه داد.

در این مورد زنان افغان لایق بیشترین امتیاز هستند؛ زیرا منحیث اولین گروه از شهروندان افغانستان بر محور اجندای صلح بسیج شدند. در ماه فبروری ۱۵۰۰۰ زن از ۳۴  ولایت با هم روی شرایط توافقنامه صلح مشورت نمودند که برای شان قابل قبول باشد. بعدا ۳۰۰۰  تن آن‌ها در شهر کابل برای اعلام پشتیبانی از این اجندا با هم جمع شدند.

در ماه اپریل حکومت جرگه تاریخی ملی مشورتی صلح را فراخواند و در آن خواستهای افغانها در توافقات صلح مشخص گردید.

هر کدام این اقدامات گام‌های بزرگی می باشند که رهبری آن را افغانها به عهده دارند و زمینه را برای رفتن بسوی یک صلح همه‌شمول، پایدار و باعزت برای تمام افغان‌ها فراهم می سازد و تحرک بیشتر ایجاد می کند.

ما در حالی که آماده برداشتن گام بعدی در این روند هستیم، تعهد به اصول پایداری، شمولیت و باعزت بودن صلح را داریم. مردم افغانستان به منظور توقف فوری خون‌ریزی خواهان آتش‌بس هستند؛ آن‌ها می‌خواهند که گفت‌گوها میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد و تقاضا دارند که جمهوری اسلامیمنحیث تهداب ملت - دولت ما بقا داشته باشد. ما نه تنها می‌خواهیم که دست آوردهای خویش را حفظ نمائیم؛ بلکه خواهان حفظ بنیادی هستیم که امکان ارتقای دست آورد‌های موجود را برای ما می‌دهد.

ما در این روند از مساعدت‌های شرکای بین المللی استقبال کرده ایم که با اصول تأمین صلح ما مطابقت داشته و پروسه صلح به رهبری افغان‌ها را حمایت کرده اند. صلح هدف مشترک و تروریزم دشمن مشترک ما است و نباید در یک استعجالیت غیر واقعی صلح، تروریستان را تقویت نماییم.

من می‌خواهم از دوستان و شرکای بین المللی ما که تلاش‌های صلح ما را حمایت نموده اند تشکری کنم، از جمله ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا، جرمنی، ناروی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اندونیزیا، ازبکستان و سایر کشورها.

امروز افغان‌ها در خط اول جنگ علیه تروریزم جهانی قرار دارند تا دیگران در کشور ‌های شان در صلح باشند؛ اما صلح یک وضعیت دایمی نیست؛ بلکه صلح خواهان توجه و ارزیابی تازه و دوامدار است که توسط شرکای به عهده گرفته می‌شود که ارزش‌های هم‌سان را به اشتراک می‌گذارند. تروریست‌های که سربازان افغان با ایشان در نبرد هستند، به همه ما جهان‌یان یک تهدید می‌باشند.

تروریزم به همان اندازه که یک مفکوره بوده،  نوعی از خشونت نیز است. ما باید در راستای تفکیک ایدیالوژی‌های حمایوی تروریزم، در هر‌جای که وجود داشته باشند، با هم یکجا کار کنیم. رویکرد تحمل نا پذیر  که مکررا از آن یاد می گردد، نباید پس از این تنها یک موضوع بحث باشد؛ بلکه باید به یک امر اقدام طلب تبدیل گردد. ما نیازمند همکاری عمیق‌تر و اقدامات قاطع‌تر در منطقه هستیم.

یک رویکرد تقویت امنیت جمعی که باید توجه گسترده ای به فعالیت های جرمی فرامرزی به حیث یک کل را داشته و رفت و آمد جنگجویان تروریست، سربازگیری آنها و منابعی را که موجب می شود جانی و کشنده باقی بمانند، در نظر گرفته شود.

مبارزه علیه تروریزم اساس مشارکت مهم ما با ایالات متحده و شرکای ناتو را شکل میدهد که افغانستان به آن قویاً متعهد باقی می ماند.

من مراتب همدردی خویش را به تمام اعضا و خانواده های نظامیان، نه تنها نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغان؛ بلکه تمام آنانیکه از کشورهای مختلف، دوشا دوش نیروهای ما جنگیده و زندگی خویش را قربانی نموده اند، ابراز میدارم. ما افغان‌ها هیچ‌گاه قربانی‌های شما را فراموش نمی‌کنیم و سپاسگزار شما هستیم.

آقای رئیس!

طوری‌که بحث‌های مجمع عمومی نشان داد، تروریزم و منازعه تنها یک جفتی از تهدیدات متعدد امروزی هستند. تأثیرات زیان‌آور تغییرات اقلیمی و بحران انسانی نیز اولویت‌های اند که افغانستان همه روزه از آنها متضرر می‌گردد. این چالش‌ها را می‌توان فقط از یک میزان و محدودهی جدید همکاری‌های بین‌المللی از بین برد. اگر خواهان برطرف سازی این چالش‌ها هستیم و آرزو داریم که اهداف توسعه پایدار را برآورده کنیم، باید نگاه فراتر از منافع شخصی داشته باشیم.

افغانستان در انجام این تعهدات با تلفیق آنها با اجندای انکشاف ملی و اهداف توسعه پایدار سرمایه گذاری نموده است. این اهداف در چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان و برنامه‌های اولویت ملی ما جای گرفته اند.

از آنجا که اقتصاد افغانستان هنوز هم اکثراً زراعتی بوده، بناءً اثرات منفی تغییرات اقلیمی را به پیمانه زیاد تجربه کرده است. خشک‌سالی طولانی مسله‌ای حیات و ممات برای مردم ما می‌باشد، بسیاری از مردم ما خانه‌های خویش را رها نموده و در فقر شدید قرار دارند. این یک مسله‌ای است که ما هنوز هم در تلاش یافتن راه‌های حل دراز مدتی هستیم و در عین حال کمک‌های عاجل بشردوستانه را برای آسیب‌دیدگان فراهم می‌سازیم.

هفته گذشته نشست سران کشورها در مورد تغییرات اقلیمی بالای استعجالیتی تاکید کرد که  اقدامات جدید به منظور کاهش اثرات این خطر را نیازمند می‌باشد. ما این بحث‌های مهم را در کنفرانس آینده تغییرات اقلیمی که در ماه دسمبر در کشور چیلی برگزار می‌گردد، ادامه خواهیم داد.

جناب رئیس!

می‌خواهم سخنان خویش را با یک پیام آینده‌نگر با محوریت تعهد سازمان ملل متحد به پایان برسانم. سفر بیرون آمدن مجدد افغانستان از آواره‌ها و رفتن به سوی پیشرفت دوامدار، گواه اهمیت همکاری‌های بین المللی و چند جانبه می باشد.

افغانستان امسال صدمین سالگرد استرداد استقلال کامل خود را جشن گرفت. در دو دهه اخیر این قرن، شما با ما کمک کردید که مردم سالاری را به میان بیاوریم. اکنون ما بر تهداب قوی آن به اطمینان ایستاده هستیم و بسوی خودکفایی، رفاه و صلح به پیش می‌رویم.

افغانستان نوین در حال تحول به مرکز همکاری‌ها، وصل و انکشاف در منطقه می‌باشد. ابتکاراتی به رهبری افغان‌ها مانند پروسه استانبول – قلب آسیا و کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی در مورد افغانستان از قبل منافع اقتصادی را برای ما بوجود آورده و مرزهای جدید تجارت و تحرک اموال، مردم و مفکوره ها را در سراسر آسیای جنوبی و مرکزی باز نموده اند.

حالا گفته می توانیم که دموکراسی افغانستان یک تجربه کامیاب بوده که نه تنها به افغان‌ها؛ بلکه به همه ما و شما مربوط می‌گردد.

آقای رئیس!

بلي، زمان پیشرفت ما را شاهد بوده است؛ ولی زمان هنوز هم برای ما درد جانکاه است. افغان‌ها بر مرگ هر هموطن شان زجر می کشند و ما هر لحظه‌ای را که در آن زندگی یک افغان از دست میرود، سوگوارانه سپری می‌کنیم.

ماموریت ما آوردن صلحی است که به دردهای تمام افغان‌ها نقطه پایان بگذارد. تنها با صلح هر افغان می تواند آزادی‌ها و فرصت‌های دموکراسی یی را تجربه نماید که ما برای آوردن آن قربانی‌های زیادی را متحمل شده ایم. هیچ افغان تا زمانی در صلح و آزادی زندگی کرده نمی‌تواند که هر هموطن ما به صلح و آزادی نرسد و آن روزی است که ما برای آن زندگی کرده، کار می‌کنیم و می‌دانیم که به این چنین روزی در هم‌بستگی با دوستان و شرکای بین المللی خویش خواهیم رسید.

زنده گی صلح آمیز تنها برای ما یک آرزو نیست؛ بلکه به آن باورمند می باشیم.

تشکر.

Page 1 of 2